Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 27. 03. 2018

Bolniki so del telesa cerkve

22. marec, Župnijska cerkev Marijinega oznanjenja na Tromostovju v Ljubljani

UVOD V MAŠO

Smo sredi dveh praznikov, Sv. Jožefa, ki smo ga obhajali v  ponedeljek in Gospodovega oznanjenja, ki ga bomo liturgično obhajali v soboto.

Na peti misijonski dan, ko smo se s br. Jožetom Smukavcem pripravljali na spokorno bogoslužje, smo zbrani pri sveti maši v glavnem mestu Slovenije. V mestu, kjer je največ bolnikov na domovih, v bolnišnicah in domovih za starejše in drugod. V mestu, kjer je veliko zaposlenih v zdravstvu, pa tudi teh, ki se pripravljajo na poklic spremljanja bolnih in preizkušenih vseh vrst. Pa tudi v mestu, kjer je vodstvo naše države in tudi najvišji pastir Cerkve.

Sveta maša naj poveže vse, posebno vse, ki gredo skozi kalvarijo življenja in vse, ki smo ob njih. Pa tudi redovnice in redovniki in druge, ki molijo za uspeh radijskega misijona.

Kot Abraham, padimo na svoje obliče pred Bogom in obžalujemo svoje grehe.

NAGOVOR

Papež je pred kratkim obiskal bolnišnico,  kjer se zdravijo otroci. Eden od malih bolnikov je zaupal papežu, da zanj moli. V isti sapi pa ta otrok prosi papeža naj moli za babico, ki pazi na bratca doma, da more  mamica biti pri njem v bolnišnici, da mu ni dolgčas.

Najpopolnejša molitev je sveta maša pri kateri smo zbrani. Nekateri tu na Tromostovju, mnogi pa sodelujete z nami doma ob radijskih sprejemnikih v bolnišnicah in domovih ali pa v avtu. Povezani smo tudi z rojaki po svetu.

Občestvenost se ta teden še bolj čuti, ko doma in po svetu odmeva radijski misijon z osrednjim sporočilom Pošlji Svetega Duha na nas.

Veseli smo, da v tednu radijskega misijona moli z nami tudi papež Frančišek. Mnogi veste, da je slovenskim škofom na obisku v Vatikanu povedal, da nam želi biti blizu, in nam pošilja svoj blagoslov. Spominja nas, da je misijon Gospodov obisk …

V evangeliju cvetnega četrtka govori Jezus Judom, da je več kot Abraham in preroki. Ti pa se mu posmehujejo. Ko Jezus nazorno pokaže svoj Božji izvor, kar štirikrat izgovori besedo »poznam«. Jezus pozna Očeta. Če bi rekel, da ga ne pozna, bi bil lažnik. Boga pozna in njegovo besedo spolnjuje.

Z vami ob oltarju in ob radijskih sprejemnikih se res ne poznam z vsemi, z nekaterimi pa zagotovo. Pomembnejše in nad vse dragoceno pa je, da nas Gospod Jezus pozna. Ve za vse trpljenje, ki ga prenašamo v starosti, v bolezni in vseh preizkušnjah. Pozna nas, vsakega po imenu. Vsi imamo pomembno vlogo v Cerkvi in vaše poslanstvo je veliko. Seveda pozna tudi vas, ki ste kot usmiljeni Samarijan pri »ranjenih« vseh vrst.

Ko so se slovenski planinci povzpeli na himalajski vrh Anapurno II. so opisali svoja doživetja v gorah:

»Ko se človek vrača z osemtisočaka, ni več isti.

Tudi kristjani in sploh vsi, na poseben način pa bolni, preko kalvarije tolikih preizkušen romamo proti veliki noči. Tudi  letos bomo doživeli Kristusov poraz in zmago.

Z vrha radijskega misijona, postnega časa, bolezni in  drugih življenjskih križev, se moramo vrniti drugačni, duhovno prerojeni, velikonočni, pričevalci.

Ob zahtevnem vzpenjanju in spuščanju naj nas bodrijo besede Berte Golob: »Ko v srcu z Jezusom trpiš, je manj grenak tvoj križ«!

Sklenem s papeževimi besedami našim škofom: Ne bojte se, odprite svoja srca, odprite svoje družine, odprite svoje domove. In videli boste, da vas bo sad močno osrečil. Naj vas Gospod blagoslovi in vas Marija varuje. Hvala in molite zame!

Sam pa dodam: molite tudi zame in vse preizkušene sestre in brate in vse ob njih. Amen

POZDRAV MIRU

Podarimo si Kristusov mir.