Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 14. 09. 2018

Nagovor med sveto mašo

KUREŠČEK, 12. SEPT. 2018

Janez Krizostom ali »Zlatousti« se je rodil leta 349 v sirski Antiohiji, danes na ozemlju Turčije. Štiri leta je preživel kot puščavnik v samoti, nato je v Antiohiji prejel mašniško posvečenje. Tam je v času nasilnih civilnih protestov izrekel svoje slovite pridige O kipih. »Zapovedano nam je, da imamo samo enega sovražnika – hudiča,« je učil. »Z njim se nikoli ne pečajte! Toda v odnosu do bližnjih nikoli ne bodite nevoščljivi v svojem srcu.«

Leta 397 je bil izvoljen za škofa v Carigradu, takratni prestolnici rimskega cesarstva. Zaradi neustavljive gorečnosti pri oznanjevanju evangelija »bodisi prilično ali neprilično« (2 Tim 4,2), je bil leta 404 izgnan v Armenijo. Umrl je lega 407. Zlatousti je zavetnik pridigarjev.

 

Ob 1. berilu se bom trudil, da ne bi s svojimi pogledi in dejanji pohujševal drugih. Trudil se bom, da bom občutljiv do drugih.

V evangeliju nas je Jezus povabil, da moramo odgovoriti na sovraštvo z dobroto, na preklinjanje z blagoslavljanjem na obrekovanje z molitvijo. Zgled je neskončno usmiljenje nebeškega Očeta. Pri njem se učil ljubezni, ki zna odpuščati, se ne maščuje in vse sprejema z usmiljenjem.

Kako je že rekel Janez Zlatousti: »V odnosu do bližnjih nikoli ne bodite nevoščljivi v svojem srcu.«

 

Jezusov nauk o usmiljenju je tako zahteven, ker imamo vsak dan veliko priložnosti, da ga uresničujemo. V Besedi med nami sem prebral tri drže pred usmiljenjem.

Prva je LJUBEZEN. To se sliši tako. Ko nas nekdo prizadene, iz ljubezni držimo jezik za zobmi. Kadar nas na cesti kdo izsili, raje molimo zanj, kot da bi se jezili.

Drugo RAZUMEVANJE. Preden smo užaljeni se vprašajmo: »Zakaj se ta človek tako vede?« Če vzamemo čas, da razumemo njega in vse dejavnike, zaradi katerih je nekaj storil, bomo lažje sočutni in tako usmiljeni.

Tretje je SAMOZAVEDANJE. Tudi sami smo slabotni, pa tako hitro vidimo iver v bratovem ali sestrinem očesu, bruna v svojem pa ne opazimo. Ko vemo, da sami potrebujemo usmiljenja in prizanesljivosti, laže odpuščamo drugim in smo do njih usmiljeni.

NAŠ SKLEP NAJ BO, DA BOMO POSREDOVALI BOŽJE USMILJENJE VSEM, KI JIH BOMO SREČALI.

 

Tako glejmo tudi na vse, ki so krivi zločina nerojenih otrok in premalo storijo za svetost življenja. Naj Marija, ki v tem mesecu obhaja kar tri praznike: Marijino rojstvo, Ime Marijino, Žalostna Mati Božja, posreduje za nas da bomo vsi »zlatousti«, tisti, iz katerih bo prihajala beseda usmiljenja.

Zato pa se bomo trudili za ljubezen, razumevanje, samozavedanje.  Amen.