Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 13. 01. 2019

1. berilo: Iz 42,1-4,6-7
  2. berilo: Apd 10,34-38
  3. evangelij: Lk 3,13-16.21-22

Cerkev obhaja danes praznik Jezusovega krsta, ki zaključuje obdobje božičnih praznikov. Današnja mašna berila vsebujejo zelo primerne spodbude za naše osebno in skupno življenje.

Božja beseda ne prikazuje Jezusa kot otroka kot v božičnih dneh, ampak odraslega moža, ki začenja svoje poslanstvo, zaradi katerega je sprejel našo človeško naravo.

Evangelij predstavi izreden dogodek, Medtem, ko Jezus po krstu moli, se odpre nebo in se nadenj spusti Sv. Duh in iz neba zasliši glas: »Ti si moj ljubljeni Sin…«

To je temeljno sporočilo razodetja, ki nam ga posreduje sveto pismo. Jasno nas uči, da Jezus ni samo prerok, ampak je Božji Sin, ki ga Oče neizmerno ljubi in ta vzajemna ljubezen je Sv. Duh.

Tega Jezusa prerok Izaija napoveduje že v prvem berilu: Božji služabnik, ki ne vpije in ne dviga svojega glasu…Nalomljenega trsa ne bo zlomil in tlečega stenja ne ugasil…Jaz, Gospod sem te poklical … in te prijel za roko…

Tudi apostol Peter v svojem govoru, ki smo ga poslušali v drugem berilu, omenja krst kot začetek Jezusove zgodbe: »S krstom je Bog mazilil Jezusa s Svetim Duhom in z močjo.«

Krst, ki smo ga prejeli kot otroci, je bil prav tako odločilen dogodek, ker smo postali božji otroci, med seboj pa bratje in sestre ter včlenjeni v njegovo skrivnostno telo, ki je Cerkev.

Obhajanje praznika Jezusovega krsta ima za vsakega izmed nas poseben pomen in odgovornost. Tistega dne….datum, veste? smo bili krščeni v imenu Očeta in Sina in Sv. Duha. Vstopili smo v skupnost Sv. Trojice in sprejeli njeno ljubezen v svoja srca. S tem zakramentom se je nebo odprlo tudi za nas.

Da je Jezus Očetov ljubljeni Sin in, da nas ljubi, je pokazal Jezus s tem, da je hotel ostati z  nami in med nami pod podobo razlomljenega kruha. Isti Jezus, ki je ponižen in neopažen prišel k Janezu Krstniku, sedaj na skrivnosten način prihaja k nam, v naše občestvo, skrit pod podobama kruha in vina.

Pozdravili ga bomo z istimi besedami, s katerimi ga je tisti dan nagovoril Janez ob Jordanu: »Glejte, Jagnje božje, ki odjemlje grehe sveta.«

Zahvalimo se danes za krst, obnovimo krstne obljube.

To, da smo krščeni, naj se odraža v našem vsakdanjem  delu, v trenutkih oddiha, in takrat, ko smo bolni in preizkušeni, ko pomagamo drugim v službi v bolnišnici in drugod…. Tako bomo pokazali, da smo dosledni in odgovorni kristjani.

Kako lepo se namreč  sliši, če kdo reče materi ali očetu: »Vesel sem te, da te imam.« Ali pa, če lahko starši otroka pohvalijo z besedami: »Ti si nam v veliko veselje.«

Marija, Mati Cerkve in Mati vseh naj nam pomaga na naši poti, tudi škofom in našim duhovnikom! Amen.