Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 15. 07. 2019

Maša na Radiu Ognjišče 11. julija 2019

ČETRTEK, 11. JULIJA 2019,

Prg 2,1-9, Jn 15,1-8

Mašno besedilo: Sv. Benedikt

 

UVOD V MAŠO

Dober večer želim vsem, ki ste povezani z valovi radia Ognjišče doma in po svetu. - Ob prazniku sv. Benedikta, kar po slovensko pomeni »Blagoslovljen«, se bomo zahvali za vse blagoslove, ki jih prinaša radio Ognjišče že skozi 25 let v naše domove in druge ustanove doma in po svetu preko 25 oddajnikov. Molili  bomo tudi za vse zaposlene na radiu in vas dobrotnike radia.

Na začetku priznajmo in obžalujmo svoje grehe, da bomo vredno obhajali svete skrivnosti.

 

NAGOVOR           

Včeraj mi je bilo podarjeno, da sem šel na Krvavec. Z razliko od drugih mojih redkih vzponov, sem šopek marjetic včeraj prinesel od tam in krasi kip Matere Božje v radijski kapeli.  – Zakaj začenjam razmišljanje s tem?

Vsaj dva razloga imam. Prvi: Jezus je danes govoril v evangeliju o trti in mladikah. Drugi razlog: belih marjetic v dolini ni več mogoče nabrati. Nabereš jih lahko višje. To me spodbuja, da se moram iz vsakdana kdaj povzpeti višje. Konkretno,  ustaviti se v občudovanju in molitvi k svetnikom, blaženim in svetniškim kandidatom. Teh imamo Slovenci že veliko. Danes so naše oči zazrte v opata sv. Benedikta iz 6. stol, ki je tudi zavetnik Evrope.

Pa pojdimo po vrsti. Ko Jezus govori o trti in mladiki mi pove, kako pomembno je, da ostanem povezan z Jezusom. Sestra in brat! To si že pokazal, da si tu v kapeli pri sveti maši, ali si se že udeležil maše v domači župniji ali pa sedaj sodeluješ z nami na svojem domu, v bolnišnici, domu za ostarele, v avtu, sprehodu, na počitnicah … Morda pa ti »ne znese« več, kot da prideš k nedeljski sv. maši. Ne pozabiva. Brez povezanosti z Jezusom, ne bo moč iti skozi mladost, srednja leta, starost, bolezenskih in vseh drugih preizkušenj.

Zato prvi sklep: ne ker moram, grem k sveti maši, ampak, brez sv. maše in molitve ne morem živeti, kot so rekli prvi kristjani.

Drugo. Česa nas uči sv. Benedikt, ki se je rodil v Umbriji, v Italiji  okoli leta 480 in je začetnik zahodnega meništva? Njegov "evangelij, presajen v resnično življenje", je mogoče povzeti v treh besedah: 'Ora et labora!' (Moli in delaj!)

O njegovi družini vemo, da je imel sestro dvojčico Sholastiko, ki je vse življenje hodila po bratovih stopinjah in ga posnemala v svetništvu. - Se morda spomnite iz pridige ali ste prebrali, kako rada se je pogovarjala s svojim bratom Benediktom. Tiste deževne noči se nista mogla ločiti. To je bilo tudi zadnje srečanje z bratom.

Več o današnjem svetniku ste slišali v jutranji rubriki radia Ognjišče. Omenim, da je ljubil samoto. Globoko povezanost z Bogom so odkrili tudi drugi in ga želeli imeti za voditelja redovne skupnosti. Znano je, da se je ustalil na Montecassinu, ki velja za matično hišo benediktinskega reda. Tu je tudi umrl, najbrž leta 547.

Bova našla kakšno spodbudo ob svetniku zase? Tista je dobra: »Moli in delaj«! Ali pa, da si vzamem več »samote«, nekaj trenutkov v dnevu zase, za molitev, mašo, SP…

Še k nečemu me spodbuja današnji svetnik. Ime Benedikt izhaja iz latinskega imena Benedictus, kar pomeni blagoslovljen. Duhovnikov pozdrav »Gospod z vami« in blagoslov, ki ga ob posebnih priložnostih lahko obogati s slovesnejšim besedilom, pospremi vernike v vsakdanje življenje.

Vsak blagoslov razodeva dobroto Boga, ki je vir vsega dobrega. Zato se kristjani lahko blagoslavljamo tudi med seboj: starši otroke, zakonci med seboj, prijatelji prijatelje. Blagoslavljamo lahko tudi v svojem srcu, še zlasti takrat, ko je okrog nas veliko trpljenja, grešnosti, nemira.

Razmišljanje sklenimo z željo, da bi po priprošnji Marije, sv. Benedikta in drugih svetnikov, v povezanosti z Jezusom kot mladike na trti, mogli spolniti svoje življenjsko poslanstvo.

Ob vrnitvi domov ali tam, kjer sodelujete pri maši, pogosto blagoslovite, pokrižajte vaše drage, lahko tudi na daleč. In ne pozabimo moliti za zaslužnega papeža Benedikta XVI., ki danes goduje. Amen.

 

OB SLOVESU

Veseli smo svetlega dela rožnega venca v katerega nas uvedejo tri zdravamarije z vzklikom: ki je naša pot, ki je naša resnica, ki je naše življenje. – Ob evangeliju o trti in mladiki, so tako aktualne smernice. Sicer pa imamo ob tem delu RV še druge vzklike: ki nam daj duha pokorščine, ki nam daj srečo uboštva, ki nam podeli milost čistosti.

Božji blagoslov naj naj popelje v mirno noč. In ne pozabite, že ta večer koga blagosloviti in pokrižati.