Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 7. 08. 2019

2 Mz 34,29-35; Mt 13,44-46

Mašno besedilo: Sv. Ignacij Lojolski

UVOD V MAŠO

Dober večer vam želim vsem, kjer koli že ste, ki boste zadnji julijski dan namenili Bogu pri sveti maši ob godu sv. Ignacija Lojolskega, ustanovitelja jezuitov, zadnjič v tem mesecu iz radijske kapele.

Priznajmo in obžalujmo svoje grehe, da bomo vredno obhajali svete skrivnosti.

NAGOVOR

Drage sestre in bratje! V evangeliju smo slišali, da je nebeško kraljestvo podobno dragocenemu biseru in skritemu zakladu.

Biser in zaklad nebeškega kraljestva nista pridržana posebnim ljudem, ne po poklicu, ne po izobrazbi, ne po zdravju. Dostopna sta vsakomur brez izjeme. Le en pogoj mora izpolniti: biser in zaklad nebeškega kraljestva mu morata pomeniti več kot vse drugo.

V nadaljevanju ne bom več ne govoril v tretji osebi ... Ti in jaz, dragi poslušalec, poslušalka, morava biti pripravljena prodati vse, kar imava, da ga pridobiva. Z drugo besedo, morava se čemu odpovedati.

Nebeški biser in zaklad morava postaviti na prvo in najvišje mesto. To ne pomeni, da morava vse drugo zavreči. Prodava naj samo tisto, kar  naju na poti do nebeškega zaklada ovira, odvrževa naj le to, kar nama utegne biti v napoto. Naj bo cena še tako visoka, nikdar ni previsoka, saj je ta zaklad Bog sam.

Med drugimi že priznanimi svetniki, pa tudi med tistimi, ki uradnega priznanja od Cerkve še niso prejeli, med katerimi je veliko slovenskih kandidatov, je eden pomembnejših današnji, že omenjeni sv. Ignacij Lojolski.

Ob njem zaslutimo, kaj vse lahko stori Sveti Duh v življenju človeka. Kako lahko Sveti Duh popolnoma spremeni človeka. V bitki za obrambo mesta Pamplone je bil pogumni Ignacij ranjen. Med okrevanjem se je posvetil branju in to dejanje Previdnosti, da je bral Kristusovo življenje in življenje nekaterih svetnikov, je bilo povod, da se je v njem vžgal ogenj goreče predanosti Gospodu.

Mimogrede. Mojzesova izredna srečanja z Bogom niso mogla ostati brez sledov. Z njegovega obraza je odseval poseben sij. Bil je tako močan, da mu Izraelovi sinovi niso mogli gledati  v obličje.

Ignacij je na oltarju Device z Monteserrata pustil svoj meč in začel svoje romanje, oblečen v berača. V kratkem času je dosegel veliko duhovno globino, ki jo podal v svojih Duhovnih vajah.

Po primerni pripravi je bil posvečen v duhovnika in ustanovil majhno skupino tovarišev, ki jo je prevzemala močna želja po oznanjevanju evangelija. Iz tega se je potem razvila njegova rodovitna Družba Jezusova, jezuiti.  Ob Ignacijevi smrti 1566 se je Družba zelo razširila.

Ob pogledu na današnji evangelij in svetnika, prepoznajva, da je prvo, na čemer mora temeljiti krščansko življenje, ljubeče sprejeti resnico, da je bilo človeško življenje ustvarjeno za to, da ljubi in slavi Boga ter mu služi. Če to sprejmeva z iskrenostjo, je mogoče vse zapustiti in se mu izročiti do konca, brez pridržkov.

Prav temu je bilo posvečeno Ignacijevo življenje – iskanje večje slave Božje: »Ad majorem Dei gloriam« in vsa njegova dela so bila storjena s tem namenom in s tem ciljem, v večjo Božjo slavo.

Sklenem z molitvijo današnjega svetnika, ki jo z Marijinimi sestrami s čudodelno svetinjo na Dobrovi, molimo vsak dan po sveti maši. Prepričan sem, da jo molite tudi mnogi drugi.

»Učlovečena Božja Beseda, nauči me velikodušnosti: da ti služim, kakor ti zaslužiš, da ti dajem, ne da bi štel, da se borim, ne da bi gledal na rane, da delam, ne da bi iskal počitka, da se razdam, ne da bi iskal drugega plačila kakor zavest, da sem izpolnil tvojo sveto voljo. Amen«.

PRED BLAGOSLOVOM

Ob koncu svete maše se kot voditelj za pastoralo zdravja pri Slovenski škofovski konferenci in v svojem imenu, in v imenu vas starejših, bolnih in vseh, ki ne morete k rednim svetim mašam v župnijske in druge cerkve, zahvalim vodstvu radia Ognjišče in tudi radiu Slovenija, kakor tudi televiziji Exodus, za možnost takega sodelovanja pri svetih skrivnostih.

Prav tako iskrena hvala duhovnikom in sodelavcem, ki v župnijskih in drugih cerkvah omogočate radijske in televizijske prenose.

Posebna zahvala župniji Marijinega oznanjenja na Tromostovju v Ljubljani, Mariborski stolni župniji, Slovenskemu Marijinemu narodnemu svetišču na Brezjah in župniji sv. Marka v Kopru, od koder boste že od jutri spremljali sv. mašo.

Naj nas tudi v prihodnje sv. maše, čeprav za mnoge samo na radiu, spreminjajo. Spremembo naj opazijo tudi drugi, kot so to prepoznali na Mojzesu.

Ne bo pa odveč, če se kdaj tudi sami pogledate v ogledalo. Z vami bom vesel, če se bo sprememba videla tudi na naju.

Sprememba, kakršna že je, naj zaneti v nas iskrico hvaležnosti.

Povabim vas, da vsi, tudi vi pri radijskih sprejemnikih, sklenemo roke in se povežimo z zahvalno pesmijo za vse, kar je bilo dobrega na RO v 25-tih letih, v tem mesecu mašnih prenosov in za vse, kar vsak od nas sprejema od Boga in ljudi.

Na koncu pa bomo pripravili srca še za Božji blagoslov.