Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 22. 02. 2020

LURŠKA MATI BOŽJA, MARIBOR 2020

UVOD V MAŠO

Mariborska stolnica, posvečena sv. Janezu Krstniku, je ta večer kot lurška votlina. Je večja, kot jo poznamo v Lurdu. Večja tudi zato, ker se razteza v vse kraje naše lepe Slovenije in v svet, kjer ste se zaustavili ob radijskih sprejemnikih, da bi z nami v Slomškovi stolnici obhajali sveto mašo ob prazniku lurške Matere Božje in 28. svetovnem dnevu bolnikov.

Zato se na začetku zahvaljujemo radiu Ognjišče, ki danes, kot tudi vsak večer v mesecu februarju, prenaša sveto mašo iz mariborske stolnice.

Hvaležni, da nas je Primarij vseh primarijev, Jezus Kristus, povabil v to občestvo in nas vse povezuje, kjer koli sodelujete z nami pri sveti maši.

Obžalujmo svoje grehe, da bomo vredno obhajali svete skrivnosti, prejeli bolniško maziljenje in popolni odpustek.

 

NAGOVOR

Ta večer najprej pozdravljam vas bolne, ki ste tu med nami, in vse, ki spremljate sveto mašo doma. Mnogi ste v domovih za ostarele, veliko vas je, okoli 7000, v 27-ih bolnišnicah v Sloveniji.

Vsi smo se tako ali drugače z Marijo in svojimi dragimi »v naglici odpravili v gričevje … v Zaharijevo hišo«, v mariborsko stolnico ali pa bomo v duhu v njej tam, kjer smo odprli radio Ognjišče.

Ob prazniku Lurške MB, ki ga praznujemo danes, so papeža sv. Janeza Pavla II. vprašali, zakaj hodijo raznoliki ljudje v Lurd, kjer  se je pred 162 leti Marija 18 krat prikazala štirinajstletni Bernardki. On ki je bil pred desetletji v tej stolnici, jim je odgovoril: »Zato, ker vedo, da je bila tam, tako kot v Galilejski Kani 'Jezusova Mati'. In kjer je ona, je zagotovo tudi njen Sin. To je gotovost, ki spodbuja množice, ki se vsako leto zgrinjajo v Lurd v iskanju olajšanja, tolažbe, vere, upanja, zdravja …

V Slomškovi stolnici se bomo ustavili ob papeževih besedah, ki jih je sveti oče naslonil na to, kar je Jezus izrekel in kar je zapisal evangelist Matej: »Pridite k meni vsi, ki ste utrujeni in obteženi, in jaz vam bom dal počitek« (Mt 11,28). Kako čuteč je Jezus! »Tistim, ki doživljajo tesnobo … bolečino in šibkost … ponuja usmiljenje in tolažbo s svojo navzočnostjo … Vse vabi, da stopijo v njegovo življenje in so deležni njegove nežnosti.«

Ta večer v naši lurški votlini z veliko hvaležnostjo, tudi v imenu škofov, duhovnikov, redovnikov tudi teh, ki so tukaj zbrani – pozdravljam vse, ki spremljate bolne doma in drugje. Strinjamo se s papeževimi besedami iz poslanice, »da nam včasih primanjkuje človeške topline« … Upravičeno papež poudari, »da ob vsakem bolniku stoji tudi družina, ki prav tako trpi ter potrebuje podporo in bližino.« Naši varovanci »poleg terapije potrebujejo podporo, skrb in pozornost, skratka ljubezen.« Hvala vam »usmiljeni Samarijani«!

V poslanici papež nagovarja tudi vas, »zdravstveni delavci: zdravniki, medicinske sestre, zdravstveno in upravno osebje, pomočniki in prostovoljci«. Papež spoštuje vaše delo, zato trdi: »Zahvaljujoč vašemu strokovnemu znanju lahko bolniki začutijo Kristusovo navzočnost, ki tolaži bolne in skrbi zanje ter ozdravi vsako rano.« Hkrati pa vas spomni, »da je življenje sveto in pripada Bogu, zato je nedotakljivo in si ga nihče ne more prisvajati. Življenje je treba sprejeti, zaščititi, spoštovati in mu služiti od njegovega začetka do konca.« V nadaljevanju papež povabi k molitvi za vse tiste, ki nas spremljajo, ko nas obišče bolezen. V tem letu medicinskih sester in babic ne pozabimo nanje!

Drage sestre in bratje! Tem papeževim besedam in spodbudam, ki smo jih slišali, dodajam še zame pomembno besedo, »da v bolezenskih preizkušnjah zagotovo potrebujemo kraj, kjer bomo našli počitek. Cerkev želi vedno bolj postajati ›gostišče‹ usmiljenega Samarijana, ki je Kristus (prim. Lk 10,34), torej dom, v katerem bomo našli njegovo milost, ki se pokaže v bližini, sprejemanju in olajšanju. V tem domu boste srečali ljudi, ki vam bodo pomagali nositi križ in na trpljenje pomagali pogledati v novi luči …«

Bogu hvala za naš »počitek« v Cerkvi v uresničevanju življenja po zakramentih, bogoslužju, Božji besedi, duhovnih vajah, spremljanju … Ne nazadnje tudi po dobrih bolnišničnih duhovnikih in vseh delavcih v pastorali.

Hvala tudi za vse velike zglede hoje za Gospodom. Dovolite, da nekatere omenim.

Blaženi Anton Martin Slomšek (26. 11. 1800 – 24. 9. 1862) nas vabi, »da imamo pred očmi vedno tri reči: Božje oko, ki vse vidi, Božje uho, ki vse sliši, in pa tisto knjigo, v katero zapiše Bog vsako dejanje.« Bodimo pozorni na to, kar gledamo, kar poslušamo, delamo!

Sv. Bernardka Lurška (7. 1. 1844 – 16. 4. 1879). Tej srečni štirinajstletnici, preprostemu dekletu, se je Marija Brezmadežna 18-krat prikazala – prvič tistega 18. februarja (čez teden dni bo 162 let) – in ji je med drugim rekla: »Ne obljubim vam, da vas bom osrečila na tem svetu, ampak na drugem.« Splača se, četudi nam marsikaj manjka, predvsem pogrešamo zdravja in še toliko drugega. Nenazadnje tudi bolj pristnih človeških odnosov.

Božja služabnica Cvetana Priol (19. 2. 1922 – 11. 8. 1973). 11. avgusta bo 47 let od njene smrti. Omenjam jo, ker je Mariborčanka in ker je veliko trpela. Upravičeno je bila »misijonarka« na bolniški postelji, slovenska sv. Terezija Deteta Jezusa, mala Cvetka. Naša rojakinja pa Cvetana. Omenjene besede bi zadoščale. Pa dodam še besede, ki jih boste med drugim slišali v sobotni radijski katehezi (15. 2. 2020 ob 21. uri).

Pred slabim mesecem je bil tu, v Mariboru, simpozij o Božji služabnici Cvetani Priol. Na njem je sodeloval tudi mož, katerega krstna botra je bila Cvetana. Na simpoziju je pokazal odlomke iz pisem in razglednic. V njih je dobival krajšo ali daljšo duhovno spodbudo. – Iz teh kratkih vsebin se vidi njena skrb za svojega krščenca, ki ga skuša s spodbudami, ki so primerne njegovi starosti, navajati k ljubezni do Boga, spoštovanju krščanskih vrednot in življenju po njih, uboganju staršev, k polnosti življenja kot Božjega otroka, ki naj bo dober zgled okolici. – Ne le birmanski in krstni botri, vsi se zgledujmo po Cvetani Priol!

Sklenem s papeževimi besedami iz letošnje poslanice: »Blaženi Devici Mariji, zdravju bolnikov, izročam vse, ki nosijo breme bolezni, njihove (vaše) družine in vse zdravstvene delavce.« Lurška Mati Božja, prosi za nas. Amen.