Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 18. 03. 2020

Kurešček, 12. marec 2020

UVOD V MAŠO

»Glej Božjo ljubezen! To je ljubezen, ki je močnejša od trpljenja«. To je napis na jubilejnem koledarju ob 30. obletnici prvega prikazanja Kraljice miru na Kureščku. – S to Božjo ljubeznijo smo bili v molitvi križevega pota pred Najsvetejšim, na poseben način bomo spoznali to ljubezen, ki je močnejša od trpljenja, v mašni daritvi. - Prinesimo sebe vse bolečine naših staršev ob njihovih nerojenih otrocih, vseh, ki si prizadevamo za svetost življenja, pa tudi bolnike, svojce in zdravstvene delavce v teh dneh epidemije. – Obžalujmo ....

 

HOMILIJA

Potem, ko smo si potresli pepel na glavo in slišali: «Pomni človek, da si prah in da se v prah povrneš« ali »Spreobrni se in veruj evangeliju«, smo krenili na pot proti veliki noči. Upam, da se niste preveč »upehali«. - Prvo postno nedeljo smo se srečali z Jezusom in hudobnim duhom, drugo pa se že podali z Jezusom in tremi apostoli na goro Tabor.

Tudi mi smo se danes »povzpeli« na našo goro Tabor, na naš Kurešček, k Mariji, Kraljici miru. Povzpeli, povedano drugače, da bi bili z molitvijo, sv. mašo in darovanjem svojega vsakdana in tudi skrbmi, blizu Bogu. Da bi rekli: »Dobro nam je tukaj...«!

Pri Marijinih sestrah kjer vsak dan ob 6.45 mašujem, prinesem vsak dan k oltarju »lučko«, ob kateri naj bi se »greli«, »prečiščevali«, pripravljali na veliko noč. Do danes se je zvrstilo 12 takih luči, kolikor je do danes postnih dni. Omenim nekatere. Vse izhajajo iz Božje besede postnega dneva: odločnost, bližnji, odpuščanje, molitev, sprava, popolnost, grešnost, milosrčnost, zaupanje...

Zaupanje. Se spomnite današnjega berila: “Kdor zaupa v Gospoda, je kakor drevo, vsajeno ob vodi.“ Kakšno je takšno drevo? Ni ga strah vročine. Listje ohrani zeleno. Ob suši ne trpi pomanjkanja. Vedno rodi sad.

Tako živi tisti, ki zaupa Gospodu: je odporen na vso zlo, ohrani moč in pogum, globoko zakoreninjen v veri rojeva vedno dobre sadove, tudi ali še prav posebej ob času preizkušenj, ko se pokaže, kakšno vero ima. Koliko zaupa v Boga. Ali so besede samo besede, ali pa zares veruje. Kajti Gospod “preiskuje srce in obisti“.

Po slabih dveh urah našega »Tabora« se bomo »spustili« v dolino našega vsakdana. Potem, ko nas je in bo okrepil za naš vsakdan, želi, da prinesemo več vere, zaupanja in ljubezni med svoje v družini, skupnosti, župniji, v našo Slovenijo in ves svet, ki trpi, kot bogataš v današnjem evangeliju, ki je prosil Abrahama naj pošlje Lazarja, da pomoči konec svojega prsta v vodo in mu ohladi jezik, ker silno trpi v tem plamenu« (prim. Lk, 16,19-31).

Tu pri Mariji na Kureščku, Kraljici miru, zazrti v Gospoda, v priprošnji k vsem svetim, posebej sv. Roku, v molitvi za svetost življenja in nerojene otroke ... prosimo za močno vero. Ob možni epidemiji ohranimo zaupanje v Boga. Poleg izvajanja vseh ukrepov ohranimo molitev, tudi to, ki so jo pripravili naši škofje:

Molitev za zdravje v času epidemije koronavirusa COVID-19

Oče usmiljenja in tolažbe,
tvoj Sin Jezus Kristus
nam je s križem pokazal vrednost trpljenja.
Pomagaj našim bratom in sestram,
ki že nosijo križ bolezni in so preizkušani.
Nakloni jim izboljšanje zdravja,
njihovim svojcem pa poguma in zaupanja.
Vsem zdravstvenim delavcem nakloni moči in zdravja,
da bodo vztrajali v ljubezni do bolnikov;
raziskovalcem pa, da bodo čim prej odkrili uspešno zdravilo.
Nam in vsemu svetu daj svoj blagoslov,
da bomo rešeni bolezni
in se ti bomo mogli s tvojo Cerkvijo zahvaljevati.
Amen.

Sv. Marija, zdravje bolnikov – prosi za nas.
Sv. Rok, zavetnik zoper kužne bolezni – prosi za nas.
Vsi božji svetniki in svetnice – prosite za nas.

 

Pri prošnjah za vse potrebe dodamo: 

1. Gospod Jezus Kristus, usmili se vseh obolelih s koronavirusom Covid-19 in drugih bolnikov v naši domovini in njihovih svojcev.

2. Gospod Jezus Kristus, podpiraj vse zdravstvene delavce, da bodo skrbeli za bolnike in jim pomagali.

3. Gospod Jezus Kristus, prosimo te za državne voditelje in njihove sodelavce, da bodo v teh težkih časih modro in odgovorno vodili svoje ljudstvo.