Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 7. 12. 2020

Rožnovenska pot Brezje, advent 2020

TI, O MARIJA, MOJA SI MATI,

k tebi zatekam v sili se vsaki.

Kadar viharji nad me prihrumijo,

oblaki se temni nad mano vrstijo,

pod tvojo obrambo, o mati, hitim,

pri tebi tolažbo prav vselej dobim.

Kadar sem koli te kaj prosila,

vselej sem uslišana bila,

zatorej kličem iz dna hvaležnega srca:

Marija, bodi mi tisočkrat zahvaljena.

Z besedami bolnice, ki jih je pred leti zapisala v bolniškem listu, vas vse pozdravljam. Na neobičajen način, po spletni povezavi, bomo začeli adventno Rožnovensko pot izpred slovenskega Marijinega narodnega svetišča bazilike Marije Pomagaj na Brezjah.

Za pot ne boste potrebovali primerne obutve in obleke, ki bi bila potrebna za ta adventni čas. Po tej poti boste lahko romali tudi tisti, ki ste na bolniški postelji ali invalidskem vozičku. Za kakšen hip pa se nam pridružite tudi vsi, ki doma ali drugje opravljate kakšno delo, pa ste vede ali čisto slučajno odprli to internetno stran. Vse vas prisrčno pozdravljam: vas, patri frančiškani z rektorjem Robertom Bahčičem, vas, ki poskrbite za organizacijo tudi tovrstnega romanja, še posebej pa vas, drage molilke in molilce.

Podali se bomo na pot približno dvanajstih kilometrov, toliko, kolikor je bilo apostolov, po katerih se je Jezusovo veselo sporočilo razširilo po vsem svetu. Danes na naši poti slišimo povabilo Marije v Lurdu, Fatimi, Medžugorju in drugod, naj molimo rožni venec in naj bomo apostoli za prenovo naše Slovenije in sveta.

Prepričan sem, da imate na tej poti vsi telefone. Kje jih že hranite? Zakaj vam postavljam to vprašanje? Eden velikih Slovencev, akademik Emiljan Cevc, je nekoč zapisal, da je ROŽNI VENEC ČUDEŽ BOŽJE TEHNIKE, NEBEŠKI TELEFON. Želim vsem, da imate ob molitvi danes ali kak drug dan »dobro zvezo« z Vsemogočnim in Marijo. Da bo lepši sprejem in obojestransko »slišanje«, dovolite nekaj besed.

Rožni venec začenjamo pred kipom sv. Janeza Pavla II., ki je gojil posebno pobožnost do Matere Božje. V njegovem grbu sta zapisani prvi besedi starodavne molitve k Mariji: Totus tuus – Ves Tvoj. Vedno je nosil s seboj rožni venec in ga nenehno molil. Mimogrede, rad molim na rožni venec, ki mi ga je podaril prav ta papež ob obisku v Sloveniji leta 1999 v Mariboru. Ga imate morda tudi vi? Papež je svoje neizmerno spoštovanje do te molitve ovekovečil v apostolskem pismu Rožni venec Device Marije, kjer je zapisal: »Ravno po Marijini izkušnji je rožni venec izrazito kontemplativna, premišljevalna molitev.«

Zato bomo v štirih delih rožnega venca na našem romanju premišljevali dvajset skrivnosti, dogodkov iz Jezusovega in Marijinega življenja. Upravičeno rečemo, da je rožni venec »povzetek evangelija«. Naše premišljevanje se ob tej molitvi usmeri na nekatere posebno pomembne trenutke Jezusovega javnega življenja. To razmišljamo ob svetlem delu. Jezusovo učlovečenje in skrito življenje razmišljamo v veselem delu, njegovo trpljenje v žalostnem delu, ki mu sledi zmagoslavje vstajenja v častitljivih skrivnostih.

Ker smo se podali na Rožnovensko pot v adventu, bomo večjo pozornost posvečali veselim skrivnostim. Pozorni bomo na resničnost učlovečenja Jezusa, Emanuela, Boga med nami. Tako bo današnja molitev tudi v teh časih epidemije obogatena z zavestjo, da je krščanstvo vesela novica, ki ima svoje središče, ali bolje, svojo celotno vsebino v osebi Jezusa Kristusa, učlovečene Besede, edinega Odrešenika sveta.

Na pot z rožnim vencem vzemimo danes vse iz naših družin, župnij, škofij, pa tudi vse odgovorne v Cerkvi, zdravstvu, sociali in politiki. Osebnim molitvenim namenom pridružujmo tudi prošnjo vsega sveta za zdravje v času koronavirusa in odvrnitev epidemije.

»Pod tvoje varstvo pribežimo Sveta Božja Porodnica. Ne zavrzi naših prošenj v naših preizkušnjah, temveč reši nas vseh nevarnosti, o častitljiva in blagoslovljena Devica.« S temi besedami papeža Frančiška in z Marijo Pomagaj na Brezjah pojdimo na pot! V duhu se vam pridružujem duhovnik Miro Šlibar in vas vse blagoslavljam.

Dobrova, 3. november 2020                     Miro Šlibar