Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 12. 02. 2023

Besede

21. JANUAR 2023

"Za človeka naše dobe ni nič tako domače in nič tako obrabljeno kot besede. Vsi živimo med njimi, jih čutimo, mislimo z njimi, toda ne znamo ohranjati njihovega neodvisnega dostojanstva, spoštovati njihove moči in teže. Ko pa smo postavljeni pred Sveto pismo, katerega besede so kot hiše, zgrajene iz kamna, ne vemo kako najti vrata". (Maksimilijan Matjaz, Iz Besede, biblični slovarček, Abraham Joshua Henschel, 11).   

"Bog je rekel: 'Bodi ..."(1Mz 1,3)

"V začetku je bila Beseda in Beseda je bila pri Bogu in Beseda je bila Bog" (Jn 1,1). 

"Za vsako prazno besedo, ki jo ljudje izgovorijo, bodo dajali odgovor na sodni dan."( Mt 12,36)

                              

Da bi poslušali, brali in govorili samo lepe besede, ki vodijo v polnost življenja, naj pomaga tudi nocojšnja kateheza za bolnike, a ne le zanje.

(Tudi nocoj je z nami msgr. Miro Šlibar, voditelj za pastoralo zdravja pri slovenski škofovski konferenci in lurški kaplan.)

 

SPOMINI

Predno se spominjamo prejšnje kateheze, mi dovolite tole pomembno spremembo. Novo leto, ki smo ga začeli pred 21 dnevi, je prineslo tudi novo voditeljico mesečne kateheze za bolnike. Gospa Damijana, ki je vodila katehezo 4 leta, sprejema druge zadolžitve. V svojem in vašem imenu se ji iskreno zahvaljujem. Mnogi ste povedali, da sva dobro sodelovala.

Kot ste slišali jo je zamenjala nova voditeljica. Preden pogledamo nazaj na prejšnjo katehezo, prosim, nova voditeljica, kratko se predstavite.

 

PREDSTAVITEV VODITELJICE (s. Metka Potočnik se predstavi)

Zdaj pa k spominom nazaj. Lanska, decembrska kateheza za bolnike je bila posvečena demenci. Po dr. Cameronu J. Campu, avtorju knjige Neznanec v ogledalu, smo se seznanili "da je za osebo z demenco najpomembnejše, da jih vidimo kot OSEBE. In po Jaši Zlobcu, "da je demenca tisto, ko ne veš: ne kdo si, ne kje si, ne kdo so ljudje okoli tebe." Nič čudnega zato ni, da težko dojamemo, da se ljubljena oseba spreminja in da določenih stvari ne razume več.

Ob koncu kateheze, saj vem, da ste že pozabili, saj je bila že lani, sem vas spomnil na najvažnejše, česar ne smemo pozabiti pri stikih z osebami z demenco, namreč, da so osebe, prav tako kakor vi in jaz in da se tako kot vi in jaz, te osebe poskušajo znajti v svetu, v katerem živijo. Omenjeno misel sem vam priporočal tudi za domačo nalogo.

 

KAKO STE PREŽIVELI BOŽIČNE IN DRUGE PRAZNIKE?

Najprej hvala za voščila, ki ste jih mnogi poslali po pošti, z znamko, po SMS sporočilih in po telefonu. Nekaj jih navajam. Zahvaljujem pa se tudi za vse drugo. Začutil sem, da je bila kateheza o demenci koristna, saj ste mnogi želeli še več zvedeti. Priznati moram, kot sem omenil že v katehezi, da nisem za to posebno usposobljen, počasi pa sam čutim na svoji koži, kako je demenca, ne preveč priljubljena prijateljica v življenju. Po katehezi sem odkril, da je priprošnjica v demenci sv. Dimpna, ki goduje v maju (15. ali 30. maj).

Zdaj pa nekaj "besed", ki ste jih zapisali v vaših voščilih, željah in pričakovanjih. Sprejmite jih, kot bi bile zapisane vam vsem, drage poslušalke in poslušalci na invalidskih vozičkih, v  posteljah, med vožnjo z avtomobilom ...

* ... naj vas rojstvo Deteta Jezusa, našega Odrešenika navdaja z upanjem, veseljem in pogumom ...

* ... želim sreče, zdravja in Božjega blagoslova na vsakem koraku, da se bomo lahko še naprej veselili vaših oddaj na Ognjišču!

* Želim močno spremljanje Božje ljubezni, ki se je sklonila k nam na sveto božično noč, čez praznike in vse novo leto 2023.

*  Žarke zaupanja v moč dobrega vam ob Božiču in novem letu želijo ... * ... Tudi to leto prihaja iz Božji rok - z namenom: biti z Jezusom in Marijo in biti drug z drugim. V tem je vse, kar potrebujemo. Naj bo novo leto vsakodnevno okušanje tega blagodejnega miru!

* ... Bog lonaj za vso pošto, ko skrbite za nas, da smo seznanjeni za vse praznike in pomembne dneve ... Hvala za kateheze, vedno jih spremljam, vsaka zase je polna bogatih misli in spodbud ...

 

ŠE NEKAJ KORISTNIH NASVETOV IZ VAŠEGA PISANJE

* Včasih se preprosto moraš ustaviti, umiriti in globoko zadihati. Ne sprašuj in ne dvomi v jutri. Morda res ni vse, kot si si želel, a pred tabo je najlepši čas. Zato zapri oči, odmisli skrbi in naj Božič bo čaroben!

* Vzemimo si čas za Boga, zase, za svoje brate in sestre, za svoje bližnje, da v naših medsebojnih odnosih ... nikoli ne bi primanjkovalo ljubezni, dobrote, usmiljenja, potrpežljivosti in medsebojnega spoštovanja!

* "... Povabljeni smo, da se duhovno odpravimo na pot ... da bi srečali človeka! In odkrijemo, da nas On tako ljubi, da se je združil z nami, da bi se tudi mi mogli združiti z Njim."

* On je darilo neba, / v naših srcih dom ima, / če odpremo srčne duri, / blagoslov nam da.

* ... upanje temelji na Božji dobroti, ki nas je ustvarila, da bi bili srečni.

* Hvala vam za kateheze in za vsako podarjeno Božjo besedo ...

* Otroško zaupno, kot Božji otroci, kar tudi smo, pristopimo k jaslicam, zazrti v skrivnost Božje ljubezni. Bog je za nas postal človek! Z angeli slavimo Boga, ki je za nas postal človek! Z angeli slavimo Boga in prosimo za mir na svetu in v srcih ljudi. Blagoslovljen Božič in novo leto v varstvu in priprošnji Božje Matere. S hvaležnostjo smo povezani v molitvi.

 

RAZLOGI ZA TEMO NOCOJŠNJE KATEHEZE

Omenil bom le nekatere. Ravnokar prebrane "besede" so že razlog  za temo nocojšnje kateheze o besedi, kakor ste slišali našo voditeljico na začetku. "Beseda", z veliko začetnico, Novorojeni Odrešenik, naše zapisane in izgovorjene besede ...  Razlog za katehezo o besedi je tudi jutrišnja 3. nedelja med letom, nedelja Božje besede. Nadaljnji razlog je svetopisemski maraton, ki smo ga začeli danes, 21. januarja in bo trajal do četrtka, 26. januarja. In ne nazadnje še čisto oseben razlog za to katehezo. Kot veste sem duhovnik pri Marijinih sestrah čudodelne svetinje na Dobrovi. Rojstvo Družbe Marijinih sester je bilo v letu 1878 v Ljubljani. Za življenjsko vodilo je dala ustanoviteljica  s. Lepooldina Brandis (* 27. 11. 1815 v Gradcu - 11. 1900).

Ena od sester na Dobrovi je ob Marijih besedah, ko jo je angel nagovoril, rekla: "Glej, dekla sem Gospodova". Sestra pa je za ta večer zapisala, "da je Marija vse besede angela poslušala, premišljevala in jih vnesla v življenje". Še zapiše: "Tudi jaz naj po Marijinem zgledu besede poslušam, premišljujem in jih vnesem v življenje. Poslušam Božjo besedo, bližnjega, ga blagoslavljam in izročam Gospodu. Samo tako bo beseda obrodila sadove", zaključi sestra. Vse omenjeno, tudi to, da je naslov mesečne zloženke starejšim, invalidom, bolnim in ne samo njim Beseda. Pa še drugi razlogi so me vodili za nocojšnjo katehezo.

 

POMEMBNE SO BESEDE V RAZLIČNIH TRENUTKIH ŽIVLJENJA

Res je. Kako velike spomine prebujajo v nas besede v različnih trenutkih življenja. Kar priznajte! Nekaterih ne morete pozabiti. Mislim, da se ne motim, če omenim vas, dragi starši, pa tudi stare mame in očetje ... Se še spominjate, kako ste čakali na prve besede novorojenčka ... Moji starši in vaši vedo, katere od njih smo med prvimi izgovorili. Kako pomembne so tudi besede koga od vaših, ki so umirali ... Zanimivo bi bilo slišati katero od prvih besed ali zadnjih, ki so ostali v vaših spominih.

V prvih dneh leta so nas prevzele besede zaslužnega papeža Benedikta XVI., ki ga je Bog sprejel v svoje naročje zadnji dan minulega leta in njegove zadnje besede: "Gospod, ljubim te."

 

MOLITEV

Po tem dolgem uvodu in tudi zato, ker je na programu kateheza in ste, če se po šolsko izrazim v "klopeh" veroučnih sob, vas pred molitvijo, ki naj bi jo molili trikrat na dan, to je  Angel Gospodov, in se tako v hvaležnosti spominjali angelovih besed Mariji, njeno privolitev in rojstvo Besede z veliko začetnico, Jezusa Kristusa, katerega rojstni dan smo praznovali pred slabim mesecem.

Kot katehet ne morem zahtevati, zelo pa priporočam, da pogosto molite to molitev. Ta prošnja je že bila kdaj izrečena v teh štirih letih katehez. Prepričan sem, da boste ob Marijinem zgledu v povabilu angela Gabrijela lažje sprejeli tudi kak neljub in nerazumljiv dogodek, ki pride v življenju.

Sedaj pa vas povabim, da se pridružite molitvi in molite skupaj z voditeljico.

Angel Gospodov je oznanil Mariji - in spočela je od Svetega Duha. Zdrava Marija ... Glej, dekla sem Gospodova - zgodi se mi po tvoji besedi. Zdrava Marija ... In Beseda je meso postala - in med nami prebivala. Zdrava Marija ... Prosi za nas sveta božja Porodnica - da postanemo vredni obljub Kristusovih.

Molimo. Nebeški Oče, po angelu si nam oznanil učlovečenje svojega Sina. Posvečuj in podpiraj nas s svojo milostjo in nas po njegovem trpljenju in križu pripelji k slavi vstajenja. Po Kristusu, našem Gospodu. Amen.

 

OSTANIMO PRI VSEBINI MOLITVE, BESEDI Z VELIKO ZAČETNICO

Vsi, ki spremljate naše kateheze, veste, da si rad pomagam tudi z besedili koga drugega. Besede, ki me nagovorijo, bodo morda tudi vas. Tokrat omenjam duhovnika Jureta Koželja, župnika v Preski, voditelja Bibličnega gibanja v Sloveniji. V januarskem Magnificatu je ob Nedelji Božje besede, kot sem že rekel, jo obhajamo jutri, zapisal, da se je pri Mariji "vse začelo s poslušanjem, poslušanjem Božje besede. Beseda ni šla mimo, ni izzvenela v prazno, ampak jo je ujelo Marijino uho, in to na tak način, da se je Beseda v Mariji učlovečila." Z omenjenim duhovnikom vas tudi sam spomnim, "da nas Marija uči poslušati Božjo besedo tako, da jo slišimo, da v njej prepoznamo ljubeči glas Gospoda, ki nas vabi na pot za njim, kot je zapisal že omenjena Marijina sestra.

 

KAKO NAJ BI POSLUŠALI BOŽJO BESEDO

"Marija nas uči poslušati Božjo besedo z največjo pozornostjo, ponavljam, s pozornostjo ... Ne privlači je nič drugega kot samo Božje. Marija nas vabi, da bi si s klicanjem Svetega Duha tudi mi pridobili potrebno pozornost na Gospodovo Besedo." Že omenjeni avtor nas še opozori in povabi, da "preden začnemo brati Besedo, kličimo Svetega Duha skupaj z Marijo in ga prosimo, naj nas naredi pozorne, da bo imela Beseda v naših srcih dovolj prostora za rast.

 

POZORNOST JE POTREBNA ZA DRUGI KORAK, KI NAS GA UČI MARIJA

"Ta drugi korak, ki nas ga uči Marija, poleg pozornosti je - poslušati s srcem, da poslušati s srcem. Najprej to pomeni imeti odprto srce za Boga. Odprto srce pomeni biti pripravljen slišati nekaj novega. Sprejeti nekaj, kar je drugačno od tistega, kar sem si sam zamislil. Marija ima odprto srce. Verjamem, da ni nikoli slutila, da bo postala Božja Mati, in to na tak način. Odprto srce postane prostor za sprejemanje novosti Boga. Marija ni vsega takoj razumela, je pa ohranjala v srcu svete Besede, ki so prinesle vedno več svetlobe in moč." Duhovnik Jure sklene svoj prispevek v Magnificatu s povabilom "sprejeti Besedo s srcem, jo v njem ohranjati ter na ta način ljubiti; tega nas uči Marija. (Jurij Koželj, Magnificat, januar 2023, 276).

 

KAKO PA O BESEDI RAZMIŠLJA CELJSKI ŠKOF MAKSIMILIJAN?

Besede sem vzel iz knjige Iz Besede, Biblični slovarček (2021).

"In beseda je postala meso in se naselila med nami. Videli smo njeno veličastvo ..." (Jn 1,14). Škof je zapisal, da beseda izraža  človeka in ga uresničuje kot bitje odnosov. Prek besede človek odkriva in ponotranja svet, sočloveka in Boga. Vse ima namreč svoj izvor v večni besedi Boga Očeta: njegova beseda (hebr. dabar) ustvarja svet in človeka (1 Mz 1,3sl.; Jn 1,10). Njegova beseda daje lepoto, smisel in pomen (gr. logos) vsemu bivajočemu (Ps 119, 130), grešnikom daje moč za spreobrnjenje, saj je "polna milosti in resnice" (Jn 1,14).

 

V NADALJEVANJU ŠKOF MAKSIMILIJAN RAZMIŠLJA, DA JE NAJLEPŠA URESNIČITEV BOŽJE BESEDE SIN

V pismu Hebrejcem (Heb 1,3) je zapisano: "On je odsvit njegovega veličastva in odtis njegovega obstoja, z besedo svoje moči nosi vse." On, "ki biva v Očetovem naročju" (Jn 1,18), razodeva njegovo podobo in razlaga njegovo voljo. Njegova beseda o Očetu in o človeku je evangelij odrešenja, je Beseda življenja, ki očiščuje in osvobaja (15,3). Spoznanje, da je večna Beseda "postala meso in se naselila med nami" (1,14), je začetek Cerkve in vir preroškega navdiha njenih članov: "Kar je bilo od začetka, kar smo slišali, kar smo na svoje oči videli, kar smo opazovali in so otipale naše roke, to vam oznanjamo: Besedo življenja" 1 Jn, 1,1). Vsakdanje življenje je kraj, kjer lahko izkušamo moč in resničnost Besede, ki daje rasti dobremu. (prav tam 37). - Težje je to razumeti, ali ne, tako tudi križe let in bolezni. 

BESEDE PAPEŽA FRANČIŠKA V SREDO, 4. JANUARJA 2023, PRED KATEHEZO

Začel jo je z besedami psalma: "Tvoja beseda je svetilka mojim nogam, luč moji stezi. Tvoja pričevanja so čudovita, zato jih čuva moja duša. Razkritje tvojih besed razsvetljuje, nevednim daje razumnost. Velika je blaginja za tiste, ki ljubijo tvojo postavo, zanje ni nevarnosti, da bi se spotaknili." (Ps 119,105.129-130.165)

Ob tem je takole razmišljal. Drugemu pripovedovati o tem, kar smo doživeli ali kar iščemo, nam pomaga najti jasnost v nas samih, s tem ko na svetlo postavimo mnoge misli, ki prebivajo v nas in nas pogosto vznemirjajo s svojimi vztrajnimi refreni.

Koliko krat nam v temnih trenutkih pridejo takšne misli: »Vse sem naredil narobe, ničesar nisem vreden, nihče me ne razume, nikoli mi ne bo uspelo, usojen mi je propad.«

Lažne in strupene misli, ki nam jih pogovor z drugim pomaga razkrinkati, da se lahko čutimo ljubljeni in spoštovani s strani Gospoda takšni, kakršni smo, sposobni delati dobre stvari zanj.

S presenečenjem odkrivamo drugačne načine gledanja na stvari, znamenja dobrote, ki so vedno prisotna v nas. Res je, svoje slabosti lahko delimo z drugim, s tistim, ki nas spremlja v življenju, v duhovnem življenju, z učiteljem duhovnega življenja, pa naj bo laik ali duhovnik, in mu rečemo: »Poglej, kaj se mi dogaja: nesrečnež sem, te stvari se mi dogajajo.« In kdor nas spremlja, odgovori: »Ja, vsi imamo te stvari.« To nam pomaga, da jih dobro razjasnimo in vidimo, od kod izhajajo njihove korenine, ter jih tako premagamo.

 

KAKO  GOVORI  DEVICA MARIJA

Papež še nadaljuje. Devica Marija je učiteljica razločevanja: govori malo, posluša veliko in to hrani v srcu (prim. Lk 2,19).

Tri Marijine drže: malo govori, veliko posluša in varuje v srcu. In ko nekajkrat spregovori, pusti znamenje. V Janezovem evangeliju je zelo kratek stavek, ki ga je izrekla Marija in je napotilo za kristjane vseh časov: »Storite, kar koli vam reče« (prim. Jn 2,5).

Marija ničesar ne vzame zase, ampak kaže na Jezusa. Storite, kar vam pravi Jezus. Marija ve, da Gospod govori v srcu vsakogar izmed nas, in nas prosi, da to besedo spremenimo v dejanja in odločitve. Ona je to znala storiti bolje kot kdor koli drug in dejansko je prisotna v temeljnih trenutkih Jezusovega življenja, še posebej v poslednji uri smrti na križu.

KAKO PA PREPOZNAMO GOSPODOV GLAS?

Gospodov glas prepoznamo, priznam pa, da včasih tudi težko, ko je življenje le pretežko. Gospodov glas ima svojstveni stil, je glas, ki pomirja, spodbuja in opogumlja v težavah. Evangelij nas na to nenehno spominja: »Ne boj se, ne boj se.« Kako lepa je ta angelova beseda, namenjena Mariji (prim. Lk 1,30) po Jezusovem vstajenju. »Ne boj se. Naj vas ne bo strah,« je ravno Gospodov stil: »Ne boj se!« »Ne boj se!« Gospod ponavlja danes tudi nam: »Ne boj se!« Če zaupamo njegovi besedi, bomo dobro odigrali igro življenja in bomo lahko pomagali drugim. Kot pravi psalm, njegova Beseda je svetilka našim korakom in luč na naši poti (prim. Ps 119,105).

 

PO BESEDAH DUHOVNIKA KOŽELJA, CELJSKEGA ŠKOFA MAKSIMILIJANA IN PAPEŽA FRANČIŠKA SEM ODPRL KNJIGO BOŽA RUSTJA, ZGODBO TI POVEM

Prijetna zgodba nosi naslov Napovedovalec požre muho. Takole se nadaljuje. Televizijski napovedovalec je bral novice v živo, ko mu je v usta priletela muha. Nagonsko jo je hotel izpljuniti, a se je zavedel, da bi se to večini gledalcev  zdelo grdo. Tega ni maral storiti tudi zato, ker je vedel, da je veliko gledalcev pri večerji ... Dušil se je pri govorjenju, vendar muhe ni smel izpljuniti. Moral se je obnašati "profesionalno" in preostala mu je samo ena možnost: muho pogoltniti. In prav to je storil.

 

IN KAKŠNO JE SPOROČILO TEGA DOGODKA?

Verjamem, da v okolju kjer ste in tudi v tem letnem času, še ni muh. Odgovarjam, kakšno je sporočilo tega dogodka. Včasih moramo premagati sebe in biti dovolj pogumni ter pogoltniti - ne muhe, ampak besedo. Na primer takrat, ko smo na tem, da bi izrekli neprimerno besedo. Zlasti med "vročimi debatami", ko postanemo jezni, ko nas nekdo užali in bi mu radi vrnili z ostro besedo. Blagor vam, če se namesto prenagle besede ugriznemo v jezik in je ne izrečemo.

Zavedati se moramo, da neprijazna beseda boli še bolj kot kakšne druge neprijaznosti. Zato premislimo svoje besede, preden spregovorimo.

Ko je beseda v naših ustih, je samo naša, nikogar ne prizadene in nikogar ne boli, ko pa jo izrečemo, lahko naredi veliko škode. Kakor ena sama iskra lahko zažge veliki gozd, podobno lahko tudi ena sama beseda naredi ogromno škode. (Božo Rustja, Zgodbo ti povem, 5)

 

BESEDE KAJ HITRO LAHKO SPREMENIJO PRAVE ČLOVEŠKE ODNOSE

To nam je zelo dobro poznano tudi iz leposlavja, domačega in tujega. Poznan nam je Ivan Cankar in njegova Skodelica kave. Voditeljica s. Meta, prosim preberite.

"Prišel sem domov in  ostal tri tedne … Prve noči sem spal v izbi; časih sem se ponoči vzbudil, pa sem videl v temi, da je bila mati vstala iz postelje in da je sedela za mizo. Čisto mirno, kakor da je spala; dlani je tiščala k čelu, njen beli obraz se je svetil, tudi če je bilo okno zagrnjeno in ni bilo zunaj ne lune ne zvezd. Poslušal sem natanko in sem razločil, da to ni sopenje spečega, temveč mukoma zatajevano ihtenje. Odel sem se preko glave; ali skozi odejo in tudi še v sanjah sem slišal njeno ihtenje …

Nekoč sem si zaželel kave … Morda le zategadelj, ker sem vedel, da niti kruha ni doma, kaj šele kave. Človek je v sami razmišljenosti hudoben in neusmiljen. Mati me je pogledala z velikim, plahim pogledom in ni odgovorila. Pust in zlovoljen, brez besede in pozdrava sem se vrnil pod streho, da bi pisal …

Začutil sem tihe korake na stopnicah. Prišla je mati; stopala je počasi in varno, v roki je nesla skodelico kave. Zdaj se spominjam, da nikoli ni bila tako lepa kakor v tistem trenutku. Skozi vrata je sijal poševen pramen opoldanskega sonca, naravnost materi v oči; večje so bile in čistejše, vsa nebeška luč je odsevala iz njih, vsa nebeška blagost in ljubezen. Ustnice so se smehljale kakor otroku, ki prinaša vesel dar.

Jaz pa sem se ozrl in sem rekel z zlobnim glasom: 'Pustite me na miru! … Ne maram zdaj!'

Ni še bila vrhu stopnic; videl sem jo samo do pasu. Ko je slišala mojo besedo, se ni ganila; le roka, ki je držala skodelico, se je tresla. Gledala me je prestrašena, luč v očeh je umirala.

Od sramu mi je stopila kri v lica, stopil sem ji naproti s hitrim korakom.

'Dajte, mati!' Prepozno je bilo; luči ni bilo več v njene oči, smehljaja ne več na njene ustnice …«. (Ivan Cankar, Izbrano delo VI, Ljubljana 1973, str. 322)

ZA HIP SE USTAVIMO OB PREBRANEM

To, da se ustavimo ob prebranem ali še kdaj, bi lahko poimenovali tudi izpraševanje vesti, ki sem ga v katehezah že omenil. Naj Vas spomnim. Izpraševanje vesti opravimo zvečer, ob koncu dneva, pred spovedjo, velikimi prazniki, življenjskimi odločitvami, kratko tudi na začetku sv. maše. V eni od katehez sem poudaril, da opravimo izpraševanje vesti v treh korakih: se ustavimo ob spominjanju vsega, kar sem lepega storil čez dan, v določenem času; premislim, česa nisem prav storil, naj bo v mislih, besedah, dejanju; kot tretje, si prikličem v spomin kak svetopisemski odlomek, kjer srečam usmiljenega Boga, napr. izgubljeni sin, ovca, drahma ...

Zdaj pa ob prebranem odlomku Ivana Cankarja premišljam, se vprašam:

»Velikokrat v svojem življenju sem storil krivico človeku, ki sem ga ljubil… Rad bi lagal sam sebi v dušo: 'Saj ni bilo tako! ... Malenkost je bila, vsakdanjost, kakor se jih  sto in tisoč vrši od jutra do večera!' … Greh je greh, če je storjen enkrat ali tisočkrat, če je vsakdanji ali nepoznan … Tu ni srce katekizem, da bi razločevalo med malim in naglavnimi grehi … Če bi bilo srce spovednik – dolga in strašna bi bila spoved! Odpustljiv je greh, ki ga je mogoče povedati z besedo, izbrisati ga s pokoro. 'Ne kradel nisem, ne ubijal, ne prešuštvoval: čista je moja duša!'

Lažnivec! Ali nisi lupil jabolka, ko si šel mimo lačnega ter si ga pogledal brez sramu? Hujše je bilo, nego da si kradel, ubijal, prešuštvoval!

 

KONKRETNA NAVODILA

*  Ne reči nikoli, kako slabo izgledaš. Tudi ne, kako si pa danes dobro. Z isto besedo, stavkom lahko poveš isto, a odvisno je, kako poveš.

* "Kakor se drevo naslanja na drevo, tako človek potrebuje človeka, ki ga potolaži z besedo", sem slišal pred kratkim.

* Nadškof Zore na Brezjah na Novega leta: Slovenski pregovor: "Če dobrega ne moreš storiti, tudi slabega ne stori", lahko spremenimo: "Če ne moreš kaj dobrega povedati, tudi slabega ne reci."

* Kaj bi še vi priporočali?

 

POVZETEK

Prvič je v katehezi bolnikom sodelovala s. Meta Potočnik. Hvala za vašo pripravljenost, s. Meta. Sam bi težje nadaljevali s katehezami za bolnike.

Obenem pa oprostite, ker vsako tretjo soboto v mesecu, manj spite. Nocojšnjo katehezo smo začeli s spominjanjem lanske o demenci. Prebral sem nekaj "besed" voščil za božično - novoletne praznike in odmevov na naše kateheze.

Zaupal razloge za nocojšno katehezo. Skupaj smo zmolili Angel Gospodov in videli, kako je slišala Besedo Marija. Celjski škof Maksimilijan in papež Frančišek sta podala svoje poglede na Besedo in uresničevanje le-te pri Mariji.

Proti koncu sem povedal zgodbo in iz nje nauk, kako se moramo včasih "ugrizniti" v jezik in troje konkretnih priporočil.

Kaj pa bo za domačo nalogo do naslednje kateheze? Prepričan sem, da ste uganili. Bolj pozorni bomo na besede, ki jih izgovarjamo.

 

MOLITEV

Gospod Bog, pomagaj nam razumeti, da bomo dajali odgovor za vsako besedo, ki bo izšla iz naših ust. Nikoli naj se ne pregrešimo, da bi izrekli besede, ki ranijo, žalijo, škodijo, zasmehujejo, ali na kakšen drug način povzročajo bolečino. Pomagaj nam, da bomo s svojimi besedami ustvarjali ozračje sožitja in zaupanja ter bomo z njimi "zdravili" ljudi okrog sebe, še posebej tiste, ki potrebujejo našo prijazno in ozdravljajočo besedo. Obžalujemo neprijazne besede, ki smo jih izrekli v preteklosti in želimo si, da jih v prihodnosti ne bi več ponovili.

 

BLAGOSLOV

Gospod z vami.

In s tvojim duhom.

Blagoslovi vas vsemogočni Bog,

Oče in Sin + in Sveti Duh.

Amen.