Avtor: Miro Šlibar Objavljeno: 9. 02. 2018

Nagovor med sv. mašo na Kureščku

KUREŠČEK, 8. FEBRUAR 2018 (četrtek 5. tedna med letom), nagovor med sv. mašo. Sv. maša je vsak drugi četrtek v mesecu. Ob 17. uri je molitev pred Najsvetejšim, ob 18. sveta maša. Mašuje Miro Šlibar

 

»On, ki ptíce pod nebom živi, naj ti dá srečne, vesele dni!« Tako zaupno, s pogledom navzgor in s čutom za sočloveka, hrabri Prešern. Pridružujem se njegovi želji, pa iz srca privoščim vsem ljudem in stvarstvu, da bi nas vedno budilo petje ptic, da bi naši otroci sanjali lepe sanje in bi naša polja bogato obrodila!

Goriški slavček pa je  prepričan: »Za vse je svet dovolj bogat, in srečni vsi bi bili, ko kruh delil bi z bratom brat s prav srčnimi čutili!«

Soglašam! Kot je mir sveta odgovornost vseh ljudi in je stkan iz miru v naših srcih, prav tako se medsebojna ljubezen rojeva v nas. O, ko bi zmogli ostati v srcu kot otroci (Mt 18,3), kako lep in upanja poln bi bil svet! Po Božji meri. Tvoja in moja priložnost. To je misel ob kulturnem prazniku.

Kultura bo tudi nadaljevanje besed. Nerojeni otrok je človek in njegovo življenje je neizmerne vrednosti. Vsakdo, ki ima srce na mestu, bo rad sočutno, velikodušno in učinkovito priskočil na pomoč v takih nesrečnih primerih, ker si to zaslužita in mama in otrok! Bodimo ljudje tega imena vredni in ne tehtnica, ki odloča o pravici do življenja! Pravica do življenja ni odvisna od zadetka na loteriji! Medicinsko osebje pa ni orodje, da bi jih prisiljevali k dejanjem, ki povzročajo prenehanje življenja nerojenih otrok ali k izvajanju evtanazije! 

Čestitke in prisrčna hvala vsem mamicam in očetom, ki ste in so dale življenje otrokom in vsem, ki podpirate pravico do življenja vsakega človeka! Saj veste, koliko je vreden človek v Božjih očeh? Pove nam  Izaija 49,15. »Mar pozabi žena svojega otročiča in se ne usmili otroka svojega telesa? A tudi če bi one pozabile, jaz te ne pozabim.«

Ali ni nadaljevanje kulture tudi BB, ki smo jo slišali? V berilu Salamon pozabi, da je vse prejel od Boga. Posledica je delitev kraljestva. – Naj bom ponižen in zvest božjim zahtevam, da bo z menoj blagoslov.

In žena z obsedenim otrokom med pogani? Jezusa prosi za rešitev. Jezusov odgovor je najprej trd, a jo dobrohotno usliši, ko vidi njeno živo vero. – Povabljen sem k veri, ki ne bo klonila tudi v težavah.

Končno so prikazovanja v Lurdu tudi kulturni dogodek. Žal, se takrat niso vsi kulturno obnašali. V nedeljo 11. februarja bo 160 obletnica prvega prikazovanja Bernardki, ki se je v spremstvu svoje sestre in prijateljice podala v Massabielle, zloglasen kraj ob Gavi, da bi nabirala suhljad. Tedaj se je začelo in končalo po 18 prikazovanjih 16. julija 1858.

Bernardka je ob prvem prikazovanju v rahlem vetru in blagi svetlobi »opazila Gospo, oblečeno v belo … z modrim pasom …« Bernardka je vsa prevzeta naredila znamenje križa in molila RV z Gospo, ki brez besed izgine.

Zame se je tako začelo: znamenje križa, RV, to rad počnem, Marijin odhod, pa je klic, da jaz stopim v akcijo.

Kako to opravljam? Kot lurški kaplan: več ljubezni do Marije in do bolnikov. Doma. Romanje v Lurd….

Sklenem s papeževimi besedami iz poslanice:

»Mariji, Materi nežnosti izročamo vse bolne, tako na telesu kot na duši, da bi jim pomagala ohranjati upanje. Prosimo jo tudi za pomoč, da bi lahko sprejemali bolne brate in sestre. Cerkev ve, da potrebuje posebno milost, da bi se lahko izkazala za vredno evangeljske naloge služenja bolnim. Naj nas molitve k Božji Materi združijo v nenehni prošnji, da bi vsi člani Cerkve z ljubeznijo živeli poklicanost služiti življenju in zdravju. Naj bo Devica Marija naša priprošnjica za 26. svetovni dan bolnih. Naj pomaga bolnim, da bi svoje trpljenje živeli v občestvu z Gospodom Jezusom in podpira vse tiste, ki skrbijo zanje. Bolnim, zdravstvenim delavcem in prostovoljcem iz srca podeljujem svoj apostolski blagoslov!«